Celem Zachodniopomorskiej Rady FSNT NOT jest :
1. Integrowanie i wspomaganie oddziałów stowarzyszeń członkowskich w realizacji ich zadań, rozwijaniu zainteresowań i zaspokajaniu wspólnych potrzeb.
2. Obrona interesów członkowskich oddziałów stowarzyszeń oraz wspomaganie ich działań statutowych.
3. Współuczestniczenie w rozwoju nauki, edukacji, techniki i gospodarki,
4. Kształtowanie etyki korzystania z zasobów środowiska naturalnego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju,
5. Działanie na rzecz podnoszenia statusu inżynierów i techników oraz ochrony ich pozycji zawodowej,
6. Popularyzowanie rozwiązań technicznych, techniczno-organizacyjnych, krajowych i zagranicznych,
7. Popularyzowanie twórców techniki i ich osiągnięć,Kultywowanie historii techniki i ochrona zabytków techniki.
8. Kultywowanie historii techniki i ochrona zabytków techniki.
Skład Zarządu FSNT NOT RRZ W SZCZECINIE na lata 2021-2025:
1. Prezes Zarządu SITK RP Piotr Niedzielski
2. Sekretarz SITLiD Kazimierz Gapiński
3. Wiceprezes SEP Arkadiusz Małkowski
4. Członek PZITB Żaneta Bąkowska
5. Członek SITLiD Mariusz Borowski
6. Członek SITPMB Ryszard Zatyracz
Komisja Rewizyjna Fsnt Not Rrz W Szczecinie 2021-2025:
1. Przewodnicząca SITK RP Blanka Tundys
2. Członek SEP Elżbieta Dziedzic
3. Członek SEP Marcin Wardach
Członkowie Rady Regionu Zachodniopomorskiego W Szczecinie
1. SITSpoż Danuta Wojciechowska
2. WKTiR Józef Karbowniczyn
3. SITWM Maciej Humiczewski
4. SIMP Zbigniew Neumann
5. SEP Tomasz Pieńkowski
6. SEP Beata Chojnacka
7. SEP Elżbieta Dziedzic
8. SEP Jan Graczyk
9. SEP Paweł Prajzedanc
10. SEP Jerzy Ciaś
11. SEP Paweł Kozłowski
12. SEP Marcin Wardach
13. SEP Andrzej Dylak
14. SITMB Włodzimierz Sawinda
15. OSLiTSZ Krzysztof Borowy
16. SITK Ireneusz Furmański
17. SITK Józef Jastrzębski
18. SITLiD Jerzy Data
19. SITLiD Mariusz Borowski
20. SITLiD Sławomir Gibert
21. SITLiD Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski
22. PZITB Elżbieta Ostatek
23. SITPChem Andrzej Wieczorek
24. SGP Małgorzata Sobczak
25. STOP Andrzej Drotlew
26. PZITS Bartosz Bogusławski
27. PSRWN Agnieszka Zegarek-Dudzińska
28. SITP Marek Gendek
Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (wcześniej Naczelna Organizacja Techniczna, NOT) – związek stowarzyszeń naukowo-technicznych o tradycji zapoczątkowanej przez założone w 1835 w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. Od 1905 posiada stałą siedzibę w Domu Technika w Warszawie, przy ul. Czackiego 3/5.
Naczelna Organizacja Techniczna jako związek Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych reprezentuje społeczność techniczną, integruje polskich techników i inżynierów, działa na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego: współtwórcy postępu cywilizacyjnego i zrównoważonego rozwoju.
Początki zrzeszania
Dokonujące się zmiany na przełomie XVIII i XIX wieku zapoczątkowały rewolucję techniczną wpływającą na produkcję oraz zmianę bytu materialnego człowieka. Początek zrzeszania się polskich inżynierów i techników wywodzi się od Towarzystwa Politechnicznego Polskiego utworzonego 15 marca 1835 r. w Paryżu z elit Wielkiej Emigracji kierowanego przez gen. Józefa Bema. Po powstaniu listopadowym w 1831 roku około 30% emigrantów wybierało technikę jako swoje pole działania, co miało służyć łatwiejszemu odnalezieniu pracy na emigracji.
„Emigracja polska, mająca sposobność doskonalenia się za granicą we wszystkich częściach nauk, sztuk i kunsztów, powinna uważać za święty obowiązek przysposabiać dla Ojczyzny synów zdatnych i utalentowanych, aby kiedyś wróciwszy do kraju przesadziła na ziemię ojców swoich, grubą żałobą pokrytą, rozkwitłe dla niej za granicą wszelkiego rodzaju gałęzie, które by po całej ziemi polskiej rozrzucone hojnie się wkrótce zrodzić mogły”.
Kolejne zabory nie stłumiły w ludziach środowiska technicznego potrzeby jednoczenia i zrzeszania się i tak powstawały kolejne inicjatywy: Towarzystwo dla Pielęgnowania i Rozpowszechniania Wiadomości Technicznych, Przemysłowych i Przyrodniczych w zaborze austriackim, Wydział Przyrodniczy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w zaborze pruskim, Sekcja Techniczna w Warszawskim Oddziale Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu w zaborze rosyjskim.
W roku 1898 powołano Samodzielne Stowarzyszenie Techników w Warszawie, które zapoczątkowało budowę Domu Technika.
W związku z potrzebą ciągłego żywego kontaktu między organizacjami technicznymi zapoczątkowano organizację zjazdów techników Polskich – pierwszy zjazd pod nazwą „I Zjazd Techników Polskich” odbył się 8-10 września 1882 r., a jego inicjatorem było Towarzystwo Politechniczne we Lwowie.Kolejne zjazdy uświetniali również polscy inżynierowie i technicy pracujący w państwach Azji, Afryki, Ameryki czy nawet Australii.
Popularyzacja zdobyczy techniki stawała się tematem coraz bardziej powszechnym w środowiskach technicznych, a kluczową rolę spełniały w tym zakresie czasopisma techniczne, których prekursorem była „Izys Polska”, a następnie ukazujący się od 1866 r. „Przegląd Techniczny”.
Czasy powojenne i aktualny status NOT
Po zakończeniu wojny życie stowarzyszeniowe zaczęło na nowo się odradzać. Szacuje się, że wojnę zdołało przetrwać na terenie Polski 7 tysięcy ludzi z wyższym wykształceniem technicznym i około 21 tysięcy techników. W 1945 roku stowarzyszenia techniczne oraz branżowe rozpoczynały wznawianie swojej działalności.
Reaktywacja środowisk technicznych, których organizacja byłą mocno rozwarstwiona przed wybuchem wojny skłoniła ich działaczy do podniesienia koncepcji utworzenia jednolitej ogólnopolskiej organizacji, która będzie zrzeszała wszelkie stowarzyszenia techniczne na szczeblu centralnym jak i regionalnym.12 grudnia 1945 roku grupa 50 przedstawicieli reprezentujących uczelnie, środowiska techniczne poszczególnych zawodów oraz reaktywowanych i utworzonych stowarzyszeń i związków technicznych podjęła decyzję o powołaniu Naczelnej Organizacji Technicznej. Nowa organizacja miała za zadanie reprezentować wszystkie dziedziny techniki i branże gospodarcze oraz interesy inżynierów i techników. Dostępna dla wszystkich z wyższym i średnim wykształceniem technicznym. 30 stycznia 1946 roku został przyjęty Statut NOT.
Na dzień dzisiejszy w ramach Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych jest 40 branżowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – SNT, reprezentujących wszystkie dziedziny techniki, skupia ok. 120 tysięcy członków.
(źródło: Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Federacja_Stowarzysze%C5%84_Naukowo-Technicznych_NOT )
W latach 70-tych Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rada Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie planowała budowę nowej siedziby w Szczecinie. W tym czasie powstało mnóstwo wspaniałych projektów architektonicznych, tworzonych przez polskich i szczecińskich projektantów w ramach konkursu. Z różnych przyczyn niestety zrezygnowano wtedy z budowy siedziby, jednak dziś Federacja ma nowe plany związane z rozbudową siedziby pod obecnym adresem, tj. Aleja Wojska Polskiego 67, Szczecin.
Zapraszamy na nasz kanał Youtube. Zobaczą tu Państwo ciekawe filmy związane z realizowanymi przez nas projektami. Poniżej jeden z naszych filmów dot. edukacji biznesowej kobiet-inżynierów.
26 lipca 2021 r.
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Rady Regionu Zachodniopomorskiego FSNT NOT w Szczecinie otworzył Prezes Zarządu Piotr Niedzielski. Przywitał członków Rady Regionu i Zarządu FSNT NOT w Szczecinie oraz zaproszonych gości.
Zebraniu przewodniczył Marcin Wardach (SEP). Wiceprzewodniczącym zebrania został Ireneusz Furmański (SITK). Zebranie protokołowała Anna Szymczak – kierownik Biura NOT.
Powołano komisje, które Członkowie Rady Regionu zatwierdzili w głosowaniu jawnym:
Komisja Mandatowa:
Komisja Skrutacyjna:
Komisja Uchwał i Wniosków:
Przewodniczący Komisji Mandatowej Tadeusz Stachurski odczytał protokół, w którym komisja stwierdza, że zebranie sprawozdawczo-wyborcze jest prawomocne.
Sprawozdanie z działalności Zarządu FSNT NOT Rady Regionu Zachodniopomorskiego za okres kadencji 2016-2020 przedstawił Prezes Zarządu FSNT NOT w Szczecinie Piotr Niedzielski.
Protokół z działalności Komisji Rewizyjnej za kadencję 2016-2020 przedstawił przewodniczący Sławomir Gibert.
Przewodniczący Komisji Wyborczej Józef Jastrzębski poinformował, że do Komisji wpłynęło 12 kandydatur do władz FSNT NOT w Szczecinie: jedna kandydatura na Prezesa, siedem kandydatur do Zarządu i cztery kandydatury do Komisji Rewizyjnej.
Komisja Skrutacyjna przeprowadziła wybory, najpierw na Prezesa FSNT NOT w Szczecinie. Prezesem na kadencję 2021-2025 został Piotr Niedzielski (SITK), który został wybrany na drugą kadencję.
Do Zarządu FSNT NOT w Szczecinie na kadencję 2021-2025, w wyniku przeprowadzonych przez Komisję Skrutacyjną wyborów, weszli: Żaneta Bąkowska (PZITB), Mariusz Borowski (SITLiD), Kazimierz Gapiński (SITLiD), Arkadiusz Malkowski (SEP), Ryszard Zatyracz (SITPMB).
Do Komisji Rewizyjnej FSNT NOT w Szczecinie na kadencję 2021-2025, w wyniku przeprowadzonych przez Komisję Skrutacyjną wyborów, weszli: Elżbieta Dziedzic (SEP), Blanka Tundys (SITK), Marcin Wardach (SEP).
Zarząd i Komisja Rewizyjna ukonstytuują się na swoich pierwszych posiedzeniach.
Opracowała Żaneta Bąkowska
Zdjęcia udostępnił Adam Bąkowski